Biblioteka „Na margini“ jedinstveni je trogodišnji projekt izdavačke kuće V.B.Z. pod pokroviteljstvom programa Kreativna Europa Europske unije.
Projekt je stvoren kako bi se hrvatske čitatelje upoznalo s nekim od vrhunskim djela europskih književnosti koja otvaraju teme o problemima s kojima se suočavaju marginalizirane društvene skupine i istodobno promovirala hrvatska književnost na stranim jezicima.
Moto biblioteke je: „Prepoznaj sebe u njemu i njoj koji nisu poput tebe i mene“ (Carlos Fuentes).
Projekt obuhvaća objavljivanje, promociju i distribuciju 30 visokokvalitetnih književnih djela, najvećim dijelom manje zastupljenih književnih vrsta (grafički roman, poezija, dječja književnost i kratke priče).
Grafički roman „Mi žene smo uvijek dobro“ Ane Penyas, dobitnik španjolske Nacionalne nagrade za strip, homagge je svim onim nevidljivim i ušutkanim ženama starije generacije koje su svoj život podredile drugima, uvijek kao nečije supruge, majke ili bake.
„Gramatika svjetla“ zbirka je pjesama jedne od najpoznatijih suvremenih svjetskih pjesnikinja Carol Ann Duffy. Pjesme ove škotske pjesnikinje hrabar su i originalan prilog britanskoj i svjetskoj poeziji.
„Nikamo ne idem“ zbirka je priča makedonske i regionalne književne zvijezde Rumene Bužarovske. Ona progovara o ljudima koji traže bolji život u emigraciji i postavlja pitanje pronalaze li ga uistinu ondje.
Knjige o Muminima finske autorice Tove Jansson klasici su dječje književnosti i omiljene knjige milijuna djece širom svijeta. Roman „Mumini i velika poplava“ govori o upornosti i optimizmu Mumina i u najvećim nevoljama. „Nevidljivo dijete“ jedna je od najpoznatijih pripovijetki dječje književnosti koja progovara o svojoj onoj „nevidljivoj djeci“, utišanoj i ustrašenoj, kojima su potrebni ljubav i pažnja.
Roman “Magnetno brdo” Réke Mán-Várhegyi dobitnik je Europske nagrade za književnost i knjiga koju su kritičari prozvali mađarskim romanom #metoo pokreta.